Kim jest neurologopeda?

Neurologopeda, to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i terapią zaburzeń mowy, komunikacji i funkcji połykania oraz oddychania u noworodków, dzieci i dorosłych z uszkodzeniami neurologicznymi. Neurologopedzi często pracują z pacjentami: noworodkami, dziećmi i dorosłymi, którzy mają trudności z połykaniem, epilepsją, zespoły genetyczne, spektrum autyzmu, udary, urazy mózgu, choroby neurodegeneracyjne (takie jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane), wypadki, guzy mózgu lub inne schorzenia neurologiczne.

Moja praca obejmuje ocenę umiejętności przedjęzykowych, języka, artykulacji, mowy a także funkcji połykania, gryzienia, żucia i oddychania. Na podstawie diagnozy neurologopeda opracowuje plan terapeutyczny, który może obejmować ćwiczenia logopedyczne, techniki komunikacyjne, strategie rehabilitacyjne indywidualnie dobrane do potrzeb każdego pacjenta.

Neurologopedzi współpracują często z zespołem terapeutycznym, który może obejmować lekarzy: neurologów, laryngologów, foniatrów oraz fizjoterapeutów, osteopatów  i innych specjalistów, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi.

W efektywności terapii neurologopedycznej ważny jest czas. Im szybciej podjęta terapia tym większa szansa na skuteczne efekty dla pacjenta. Jeśli masz jakieś pytania przyjdź na konsultację neurologopedyczną – zapraszam. 

Jako doświadczony neurologopeda Lublin odpowiem na Twoje wątpliwości – zapraszam do Gabinetu Logopedycznego w Lublinie lub on-line.

.

Scroll to Top